הפעם ברצוני להתייחס לכאבי כתפיים באופן כללי. ישנם כמה שרירים עיקריים ששייך לחגורת כתפיים, אבל בנוסף אליהם ישנם שרירים שמקושרים לכתפיים אך משפיע עליהם מרחוק. הרבה פעמים מגיעים מטופלים עם כאב בכתף ​​או הגבלת תנועה בכתף, לפעמים זה נוצר מדלקת. דלקת נוצרת מחיכוך במקום, חיכוך במקום נוצר או משריר מכווץ שגורם ללחץ במקום ולחוסר איזון בין שרירים בחגורת כתפיים, או חולשת שריר שיגרום לחוסר איזון בחגורת כתפיים. חוסר האיזון הזה יגרום לחץ על עצב בחוליות ואז שריר לא מקבל עצבוב תקין (זרם תקין) ולכן נגרם לו אטרופיה של שריר.

הפעם ברצוני להתייחס לכאבי כתפיים באופן כללי .

ישנם כמה שרירים עיקריים ששייכים לחגורת הכתפיים, אבל בנוסף אליהם ישנם שרירים שמקושרים לכתפיים אך משפיעים עליהם מרחוק.

הרבה פעמים מגיעים מטופלים עם כאב בכתף או הגבלת תנועה בכתף, לפעמים זה נוצר מדלקת. דלקת נוצרת מחיכוך במקום, החיכוך במקום נוצר או משריר מכווץ שגורם ללחץ במקום ולחוסר איזון בין השרירים בחגורת הכתפיים, או חולשת שריר שתגרום לחוסר איזון בחגורת הכתפיים. חוסר האיזון הזה יגרום לחץ על העצב בחוליות ואז השריר לא מקבל עצבוב תקין (זרם תקין) ולכן נגרמת לו אטרופיה של השריר.

בהתחלה יש כאב שגורם לנו להימנע מתנועה מקסימלית, על מנת לא להגיע לכאב. לאט לאט נוצרת הסתיידות במקום ובעיה זאת הופכת במשך הזמן לכתף קפואה, או במקרה הקל יותר לאי הזזת היד בטווח תנועה מקסימלי, אשר יגרום לשרירים מסוימים להתקצר ולהגבלת תנועה שתגרום לחוסר איזון בגוף. במשך השנים זה יכול לגרום להשלכות על איברים אחרים.

לדוגמא- מטופל שלי התלונן על כאבי גב במרכז הגב ובשאלון הרפואי ציין שסובל מבעיות קיבה, גזים, צרבות ועייפות מתמדת. עלי לציין שבמקצועו הוא נגן באורגן שתי קומות, ומנגן תמיד כשיד ימין על הקומה העליונה ויד שמאל על הקומה התחתונה, דבר שגרם לכתף ימין לנטות קדימה, מה שנראה גם באבחון .

דבר זה גרם ל TRAPEZIUS התחתון בצד ימין להמשך כלפי מעלה ולהפעיל לחץ על החוליות. כידוע לכם הTRAPEZIUS התחתון  מחובר מ- T5 – T12  חוליות אלו מעצבבות את :

כבד, מקלעת השמש, דם ,קיבה, לבלב, תריסריון, טחול, בלוטות יותרת הכליה, כליות, מעי דק ומחזור הלימפה.

כאשר פתרנו את בעיית הכתף שנוטה קדימה ועבדנו על השחרור בחוליות, כאב הגב עבר ועברו בעיות הקיבה, הצרבות והעייפות הכללית .

מה הקשר של כאב או הגבלה בכתף לשריר  הHAMSTRINGS  או הQUADRICEPS ?

הקשר פשוט מאוד. כאשר שריר ה- הHAMSTRINGS  או הQUADRICEPS  קצר או מכווץ, הוא מושך את האגן לכיוון שלו, דבר הגורם לאגן למשוך את השריר שמחובר אליו. אם ה HAMSTRINGS קצר או מכווץ הוא ימשוך את האגן לאחור(גם כשהאגן נוטה לאחור ישנן השלכות על איברים פנימיים), שימשוך את LATISSIMUS DORSI, שימשוך את היד כלפי מטה ויגרום ללחץ במפרק הכתף(כידוע לכם דבר זה יכול גם לגרום לנימול ביד ולהיחלשות היד), שיגרום לחוסר איזון ולבעיה בגוף.

ואם ה- QUADRICEPS מקוצר הוא ימשוך את האגן קדימה, שימשוך את ה RECTUS ABDOMINIS, שימשוך את הצלעות, שימשכו את ה  PECTORALIS, שימשוך את הכתף קדימה.

צריך גם תמיד לקחת בחשבון את עוצמת השריר הנגדי, כי אם השריר הנגדי חלש הוא ימשוך את השריר הנגדי וגם אז תהיה את אותה הבעיה רק מהצד הנגדי. זאת אומרת שאם ה-  HAMSTRINGS מקוצר או מכווץ  והQUADRICEPS  חלש, אז הרגל תמשך אחורה ותגרום כמעט לאותה שרשרת , ואותו דבר להיפך.