כאבי ברכיים הינם נפוצים ועלולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות.אחת הסיבות העיקריות לכך היא שרירים מכווצים. כל שריר מכווץ שעובר את מפרק הברך, משפיע ישירות על הברכיים ויכול ליצור כאבים.שרירי – QUADRICEPS SARTORIUS, GRACILIS, T.F.L GASTROCNEMIUS, HAMSTRINGS,GLUTEUS MINIMUS, ARTICULARIS GENUSעוברים את מפרק הברך וכך משפיעים על המפרק. חוץ משריר הARTICULARIS שלא עובר את המפרק, אך יש לו השפעה ישירה על מפרק הברך.

כאבי ברכיים:

כאבי ברכיים הינם נפוצים ועלולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות.

אחת הסיבות העיקריות לכך היא שרירים מכווצים. כל שריר מכווץ שעובר את מפרק הברך, משפיע ישירות על הברכיים ויכול ליצור כאבים.

שרירי –    QUADRICEPS SARTORIUS, GRACILIS, T.F.L GASTROCNEMIUSHAMSTRINGS ,GLUTEUS MINIMUSARTICULARIS GENUS

עוברים את מפרק הברך וכך משפיעים על המפרק. חוץ משריר הARTICULARIS      שלא עובר את המפרק, אך יש לו השפעה ישירה על מפרק הברך.                     

סימפטומים לבעיות ברכיים: כאבים במהלך הליכה, עליה או ירידה במדרגות.

כאשר השרירים שהזכרנו למעלה מכווצים, יכולים לגרום ללחץ על הסחוס ושחיקתו.

כאשר אחד משרירי ה GLUTEUS מכווץ הוא גורם לשינוי יציבה, מפני שהוא מושך את מפרק הירך ועקב כך נגרם לחץ במפרק הברך, בצד המדיאלי או בצד הלטראלי- תלוי איזה שריר GLUTEUS מכווץ.

בעיה בברכיים יכולה להיגרם גם מזוקפי גב מכווצים, שגורמים למשיכת אגן ועקב כך למשיכת שריר ה , HAMSTRINGS, מה שגורם ללחץ במפרק הברך.

זוקפי גב מכווצים גורמים ללחץ בחוליות גב תחתון, ומתוך כך נגרם לחץ על חוליה L3 שמעצבבת את מפרק הברך. כאשר העצבוב למפרק לא תקין יהיה כאב במפרק הברך.

גם לשריר ה   PSOAS יש השפעה על בעיות ברכיים. ברגע שהשריר מכווץ הוא גורם ללחץ על חוליות גב תחתון, או מושך את הירך כלפי מעלה ומשנה את היציבה.

כאשר הכתפיים מושכות את פלג הגוף העליון קדימה, האגן מושך את שריר ה HAMSTRINGS וגורם לשינוי יציבה, מה שגורם לכאבי ברכיים.

כאשר באים לפתור בעיה של כאבי ברכיים, יש לזהות את השריר הבעייתי ולא לעבוד אוטומטית על הברך. יש לעשות בדיקת שרירים ולראות איזה שריר לא מתפקד טוב, לדוגמא: אם שריר ה T.F.L לא מתפקד, שריר ה QUADRICEPS יעבוד קשה יותר, ולכן כשהוא מכווץ יהיה לחץ על הפטלה, ובנוסף האגן יכול להימשך קדימה ולשנות יציבה. בסופו של דבר יש כאב בברך מכיוון ששריר ה T.F.L לא מתפקד.

דוגמא לבעיות נוספות שיכולות להיווצר בברכיים: דלקות מפרקים,  פגיעה ברצועות הברך, פגיעה במיניסקוס, דלקת בגיד פיקת הברך, אוסגוד שלוטר, כאבים בקדמת הברך, פריקת פיקת הברך, בורסיטיס, ציסטה על שם "בייקר".

בכל הבעיות האלו אנו מטפלים אחרי שאבחנו את מקור הבעיה בעיסוי שיקומי.

בהצלחה.